pt.. wrz 29th, 2023

Uprawnienia SEP. Warto je posiadać

2 min read
elektryk SEP

Każdy, kto planuje podjęcie zatrudnienia w zawodach związanych z elektryką, powinien mieć uprawnienia SEP. Co ważne, takie uprawienia mogą posiadać nie tylko elektrycy, ale i osoby nie związane z tym zawodem, ale pracujące przy nadzorze urządzeń elektrycznych, czy też w zawodach, w których wykorzystuje się określone urządzenia elektryczne. Sepowskie uprawnienia nie są trudne do zdobycia. Na kurs może zgłosić się praktycznie każdy.

Uprawnienia SEP. Kto może zapisać się na kurs?

Aby zapisać się na kurs na SEP uprawnienia nie trzeba być elektrykiem. Sepowskie uprawienia pierwszej grupy G1 mogą posiadać również osoby nie pracujące w tym zawodzie. Do zapisania się na kurs uprawnione są osoby, które posiadają podstawowe wykształcenie. Osoba, która chce w nim uczestniczyć, musi być też pełnoletnia.

Sepowskie uprawienia są tematem bardzo rozległym. W kursie uwzględnia się między innymi konkretne czynności, które będzie musiał wykonywać ten, kto zdobędzie sep uprawnienia. Zwraca się także uwagę na specyfikę pracy z danym urządzeniem. Innych rzeczy będą więc uczyć się osoby, które zatrudnione będą przy prostych pracach z urządzeniami elektrycznymi, innych zaś ci, którzy będą pracować – na przykład – przy urządzeniach związanych z sieciami trakcyjnymi czy też techniką wojskową.

Kurs stacjonarny lub online

Sepowskie uprawnienia można zdobyć, zdając egzamin, który odbywa się zawsze po ukończeniu określonego kursu SEP. Nie musi to być jednak kurs stacjonarny. Wiele ośrodków szkoleniowych organizuje kursy SEP online. Jest to opcja warta rozważenia i to z kilku powodów. Takie kursy są często tańsze od stacjonarnych. Aby wziąć w nich udział nie trzeba nigdzie dojeżdżać. Z perspektywy własnego domu lub mieszkania można wysłuchać wszelkich informacji omawianych na kursie, a nawet zadać pytania osobie prowadzącej. Uczestnicząc w takim kursie można tak samo dobrze przygotować się do egzaminu, jak i na kursie stacjonarnym.

Podsumowując

Każdy, kto planuje pracę zawodową związaną z urządzeniami elektrycznymi, powinien rozważyć zdobycie odpowiednich uprawień SEP. Zdobycie ich nie jest trudne. Cena kursu nie przekracza kilkuset złotych. Nie trwa on też bardzo długo. Po kilkudziesięciu godzinach wykładów można przystąpić do egzaminu. Oczywiście po otrzymaniu uprawnień można starać się o lepszą pracę. Wielu pracodawców poszukuje bowiem osób posiadających uprawnienia SEP.