niedz.. kwi 21st, 2024

Co dają uprawnienia gazowe?

2 min read
elektryka, SEP szkolenia

Często słyszy się, że młode osoby, głównie mężczyźni zapisują się na kurs sep Cena za takie szkolenie zależy od miejsca i formy jego organizowania oraz udostępnianych uczestnikom materiałów. W jakim celu warto ukończyć tego typu kursy? Okazuje się, że są one pierwszym krokiem do tego, aby otrzymać uprawnienia sep. To kwalifikacje niezbędne do pracy z urządzeniami elektrycznymi, cieplnymi oraz gazowymi. W niniejszym artykule przedstawimy te ostatnie umiejętności, czyli w skrócie G3.

Uprawnienia gazowe cena i opis

Każdy, kto udokumentuje uprawnienia g3, będzie mógł łatwiej znaleźć zatrudnienie tam, gdzie trzeba obsługiwać sieci oraz skomplikowane instalacje gazowe. Ludzie z takimi kwalifikacjami są często poszukiwani przez pracodawców, także za granicą (na terenie Unii Europejskiej), dlatego opłaca się zapisać na trwający zwykle jeden dzień kurs, zakończony dość prostym egzaminem ustnym, obejmującym pytania związane m.in. z eksploatacją i bhp. Jeżeli chodzi konkretnie o gazowe sep uprawnienia cena będzie zaczynać się od kwoty 95 zł. Większość firm, które zajmują się organizacją szkoleń, kusi właśnie taką ofertą zainteresowanych, pełnoletnich mężczyzn, mających wykształcenie co najmniej podstawowe.

Jak wygląda kurs?

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szkolenie może kosztować więcej, jeśli dołożymy zakres wiedzy związanej także z dozorem urządzeń gazowych. Wówczas za kurs sep cena wyniesie kilkaset złotych. Skupmy się jednak na zajęciach, gdzie doświadczony wykładowca uczy, jak bezpośrednio i odpowiedzialnie obsługiwać chociażby maszyny do produkcji paliw gazowych, gazociągi i turbiny. Kursanci w ciągu jednego dnia poznają zasady ich działania. Co więcej, będą potrafili dokonywać konserwacji, remontów, montażu, a nawet kontroli i pomiarów.

Oczywiście, co już było wspomniane na wstępie artykułu, kurs jest dopiero początkowym etapem na drodze do zdobycia uprawnień. Dopiero zdany egzamin ustny spowoduje, że otrzyma się ważne kwalifikacje w postaci wydrukowanego certyfikatu (świadectwa). Jeżeli mamy na myśli uprawnienia gazowe cena za egzamin jest taka sama, jak w innych przypadkach. Zawsze jest stała i zgodnie z ustawą wynosi 280 zł brutto. Tyle musimy zapłacić w tym roku, ale już zapowiedziano, że w przyszłości owa kwota wzrośnie do 301 zł.

Uwaga! Zdobyty w taki sposób certyfikat będzie ważny przez pięć lat. Po upływie tego okresu trzeba kwalifikacje odnowić.