sob.. cze 15th, 2024

SEP Kraków

2 min read
wieża elektryczna, SEP

Kwalifikacje zawodowe elektryka obejmują nie tylko wiedzę z zakresu sieci elektrycznej czy urządzeń pracujących pod napięciem, ale również stosowne uprawnienia, które dają możliwości prowadzenia konkretnych prac. Do tych uprawnień należą przede wszystkim kwalifikacje SEP.
SEP to skrót oznaczający Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Zrzesza ono inżynierów i techników z obszaru szeroko pojętej elektryki oraz wspiera polskich elektryków monitorując ich pracę na polskim rynku. Planując swoją karierę zawodową jako elektryk uprawnienia sepowskie będą wymagane przez większość firm.

Rodzaje uprawnień SEP?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje uprawnień SEP. Pierwszym z nich są kursy elektryczne, czyli G1. Dedykowane są one osobom, które pracują przy urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych, które wytwarzają, przetwarzają i zużywają energię elektryczną. Uprawnienia G1obejmują między innymi: urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej, urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV czy zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50kW.

Drugi rodzaj stanowią tzw. uprawnienia G2, czyli kursy energetyczne nazywane również kursami cieplnymi. Skierowane są do osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych (kotłów parowych oraz wodnych na paliwa stałe, płynne i gazowe, o mocy powyżej 50kW, sieci i instalacje cieplne wraz z urządzeniami pomocniczymi czy turbiny parowe i wodne).

Ostatnia grupa związana jest z energią gazową. Uprawnienia gazowe G3 dają możliwość legalnie zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Zaliczamy tutaj: urządzenia do produkcji paliw gazowych, generatory gazu czy urządzenia do magazynowania paliw gazowych.

Gdzie można zdobyć uprawnienia SEP?

Kursy SEP organizowane są na terenie całego kraju. Najszersza oferta jest w dużych miastach. Kurs sep Kraków czy Warszawa to najbardziej oblegane przez kursantów miejsca szkoleń. Kursy sep Kraków są dostępne zarówno stacjonarnie, jak i online, gdzie bez wychodzenia z domu można zdobyć niezbędną wiedzę. Końcowy egzamin sep Kraków odbywa się wyłącznie w formie stacjonarnej w placówce wskazanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.Kursy sep Kraków prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny elektryki.