niedz.. maj 19th, 2024

Kiedy warto udać się do ortodonty?

2 min read
ortodonta, aparat na zęby

Leczenie ortodontyczne to pojęcie, z którym przynajmniej raz w życiu z pewnością spotkał się każdy pacjent. Nie ma co ukrywać, że większości osób ortodonci Gliwice kojarzą się z osobami zajmującymi się aparatami zębowymi i prostowaniem uzębienia. Oczywiście, jest to właściwe skojarzenie, niemniej jednak nie jest to jedyna rola, jaką pełni ortodonta Ruda Śląska.

Czym zajmuje się ortodoncja Ruda Śląska?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ortodonta jest lekarzem zajmujących się leczeniem wad zgryzu, a także korekcją ustawienia zębów, które ułożone są w sposób nieprawidłowy. Ortodoncja bardzo często zajmuje się również leczeniem niektórych wad z zakresu nieprawidłowej budowy twarzy i szczęki.

Pacjenci nieczęsto zdają sobie sprawę z tego, że wyeliminowanie wady zgryzu jest możliwe tylko po prawidłowym jej zdiagnozowaniu, a następnie wdrożeniu dopasowanego leczenia. Bardzo często bywa to trudnym zadaniem dla ortodonty, ponieważ wady zgryzu zazwyczaj wynikają z najróżniejszych czynników, takich jak schorzenia laryngologiczne.

Tylko postawienie prawidłowej diagnozy i wyeliminowanie przyczyny powstawania wady może pozwolić na zlikwidowanie jej raz na zawsze. W przeciwnym razie – po zakończonym leczeniu zęby powrócą do swojego pierwotnego ułożenia.

Dlaczego ortodoncja Ruda Śląska jest tak ważna?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne ma za zadanie nie tylko poprawić estetykę uśmiechu, ale również zwiększyć komfort życia pacjenta. Ortodonci Gliwice zwracają uwagę na to, że nieprawidłowo ustawione zęby mogą powodować trudności w gryzieniu i życiu pokarmów. To z kolei bardzo często jest pośrednią przyczyną różnego rodzaju schorzeń trawiennych. Nieprawidłowo ułożone zęby przeszkadzają także w prawidłowej ich higienie, co może powodować rozwój próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Wady zgryzu mogą także być przyczyną problemów z prawidłową artykulacją wyrazów.

Ortodonta Ruda Śląska – jak wygląda wizyta?

Pacjenci muszą wiedzieć, że pierwsza wizyta u ortodonty to moment, w którym lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, aby móc opracować dla niego konkretny plan leczenia. Na tej wizycie pacjent zapozna się także z kosztami planowanego leczenia, a także harmonogramem kolejnych wizyt. Warto pamiętać o tym, że leczenie ortodontyczne możliwe jest wyłącznie w przypadku zębów, które zostały wyleczone stomatologiczne.