wt.. paź 15th, 2024

Protezy przy całkowitym braku zębów

2 min read
dentysta, stomatolog, zabieg

Zdrowe i silne zęby, pozwalające na jedzenie twardych pokarmów, szeroki uśmiech oraz dobre samopoczucie są marzeniem niejednej osoby, która straciła własne uzębienie. Prężnie rozwijająca się gałąź stomatologii zajmująca się korygowaniem ubytków oferuje coraz wygodniejsze i nowocześniejsze protezy, niwelujące nieprzyjemne skutki wypadania zębów. Co w przypadku kiedy zębów nie ma już wcale? Jakie protezy mają do dyspozycji pacjenci nieposiadający już ani jednego zdrowego zęba? Oto analiza oferty gabinetów stomatologicznych w stolicy Dolnego Śląska.

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów – stomatolog Wrocław

Gabinety stomatologiczne we Wrocławiu oferują cały szereg usług protetycznych skierowanych nie tylko do pacjentów z niewielkimi ubytkami, ale również nieposiadającymi żadnych własnych zębów. W zależności od stanu kości, w której miałby zostać umieszczony ząb można brać pod uwagę różne rozwiązania. Najtańszym z nich jest proteza ruchoma, wykonana z akrylu. Tego typu uzupełnienie stosuje się u pacjentów, których stan nie pozwala na umieszczenie stałych implantów w szczęce. Proteza taka może być niewygodna w użyciu, a największym problemem zgłaszanym przez jej użytkowników jest niestabilność sztucznych zębów. Bez wątpienia, zaletą akrylowej protezy ruchomej jest jej przystępna cena i możliwość uzyskania refundacji z NFZ, pokrywającej koszty jej wykonania.

Rodzaje protez zębowych

Poza wspomnianą powyżej całkowitą, ruchomą protezą akrylową istnieją jeszcze dwa rozwiązania skierowane do osób pozbawionych uzębienia. Jednym z nich jest proteza na implantach. Może być ona wykonana pod warunkiem, że szczęka pacjenta będzie w stanie zapewnić stabilność kilku implantom. Proteza na implantach może być wykonana jako proteza ruchoma oraz proteza stała. W pierwszym przypadku, na zamocowanych w szczęce implantach umieszczane są specjalne zatrzaski utrzymujące ruchomą część protezy. Proteza tego typu jest o wiele stabilniejsza od standardowej protezy akrylowej, ale może być wykonana jedynie na dolnej szczęce pacjenta. Przy zastosowaniu tego typu uzupełnienia nie ma obawy, że szczęka przesunie się lub wypadnie podczas jedzenia czy też śmiechu. Niestety, nie jest to rozwiązanie refundowane przez NFZ, a cena wykonania tego typu protezy będzie znacznie przewyższała standardowe opcje. Ostatnią możliwością jest odbudowa całej szczęki, kiedy to na kilku implantach umocowany zostaje na stałe mostek zębowy.