sob.. lip 20th, 2024

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – co to jest?

2 min read
gabinet stomatologiczny, dentysta

W obecnych czasach leczenie kanałowe zębów jest bardzo rozwinięte, ale mimo to czasem zdarza się, że zabieg nie daje oczekiwanego skutku i trzeba wdrożyć inne leczenie. Jeśli zabieg endodoncji nie powiedzie się, wówczas trzeba przeprowadzić zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na usunięciu chorej tkanki, która powoduje stan zapalny w jamie ustnej i na dziąsłach. Zabieg ten umożliwia zachowanie zębów bez żywej miazgi, co powoduje, że pacjent nie odczuwa bólu zęba i jego stan zdrowia nie ulega pogorszeniu.

Jak przebiega zabieg resekcji wierzchołka korzenia?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem przeprowadzanym przez chirurga stomatologicznego, ale swój wkład ma także onkolog, logopeda oraz chirurg szczękowy.
Zabieg resekcji przeprowadzany jest według następujących etapów:

  • podanie pacjentowi znieczulenia dokładnie w operowane miejsce,
  • odwarstwienie dziąsła w celu umożliwienia wykonania otworu w kości na wysokości korzenia,
  • usunięcie z korzenia tkanki objętej infekcją oraz wierzchołka korzenia,
  • przemycie jamy ustnej solą fizjologiczną,
  • wsteczne wypełnienie kanału w celu ograniczenia dostawania się do niego bakterii,
  • wypełnienie ubytku w kości i pokrycie go membraną,
  • założenie szwów w miejscu rozcięcia.
    Zabieg wykonany jest na podstawie tomografii komputerowej, która obrazuje dokładne położenie korzenia oraz jak duży jest do usunięcia stan zapalny.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – zabieg resekcji przeprowadzany jest wtedy, kiedy pacjent leczył zęby kanałowo i wystąpiły po nim efekty uboczne, które wywołały stan zapalny.
Innym powodem do wykonania zabiegu są powikłania, jakie wystąpiły po leczeniu zębów przy użyciu uzupełnień protetycznych. Resekcja wykonywana jest także wtedy, gdy korzeń zęba został przedziurawiony lub się złamał.

Przeciwwskazania do wykonania resekcji

Wykonanie zabiegu nie jest możliwe kiedy stan zapalny sięga jednej trzeciej długości całego korzenia oraz na zębach mlecznych. Poza tym zabieg nie może być wykonany podczas gdy pacjent choruje na zapalenie gardła, jamy ustnej lub ma opryszczkę.
Resekcja nie jest wykonywana u kobiet w ciąży, osób chorujących na cukrzycę, osób mających problemy z krzepnięciem krwi i nadciśnieniem. Kolejnymi przeciwwskazaniami są paradontoza oraz podłużne złamanie korzenia zęba.