sob.. lip 20th, 2024

Rodzaje paneli ściennych

2 min read
Panele podłogowe

Jeśli udało Ci się zamknąć stan surowy domu lub kupiłeś mieszkanie od dewelopera, to pozostaje Ci „tylko” jego wykończenie. Nie jest to proste, ani tanie. Wybór materiałów wykończeniowych jest bardzo duży, różnią się trwałością, designem oraz ceną. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne panele dekoracyjne, przedstawiamy ich zalety i wady.

Panele podłogowe

Wykończenie podłóg to bardzo istotna sprawa, pod uwagę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę walory użytkowe, a dopiero w drugiej kolejności walory dekoracyjne. W zasadzie nie ma paneli dekoracyjnych o uniwersalnych właściwościach, które można zastosować we wszystkich pomieszczeniach.

W salonach, pokojach dla dzieci, sypialniach najlepiej będą prezentowały się podłogi z naturalnego drewna lub panele imitujące drewno. Mogą być to panele z płyty MDF lub panele winylowe. Bez trudu można dopasować je do aranżacji wnętrza, są łatwe w ułożeniu i wytrzymają kilka lat.

Do kuchni i łazienki, czyli pomieszczeń narażonych na dużą wilgotność lepiej wybrać tradycyjne płytki ceramiczne lub panele PCV, które nie chłoną wody i nie ulegają odkształceniom pod wpływem wilgoci.

Panele ścienne

Panele ścienne są bardzo wygodną alternatywą dla malowania ścian farbami lub tapetowania. Przede wszystkim ich ułożenie jest znacznie łatwiejsze, a poza tym są znacznie trwalsze. Niewątpliwą zaletą paneli ściennych są ich bardzo duże możliwości aranżacyjne pozwalające na dopasowanie ich do każdego wnętrza.

Panele ścienne wykonane mogą być z różnego rodzaju materiału i w zależności od tego zastosowane w różnych pomieszczeniach.
Panele PCV to panele wykonane z tworzyw odpornych na działanie wilgoci. Doskonale sprawdzą się w kuchni i łazience. Ich gładka powierzchnia sprawia, że są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Panele szklane są niezwykle eleganckie i cieszą się dużym powodzeniem. Można stosować je do wykończenia ścian nad blatem kuchennym lub nad umywalką w łazience. Prezentują się bardzo elegancko, ale nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Panele dekoracyjne 3D to hit ostatnich sezonów. Mogą być wykonane z tradycyjnych płytek ceramicznych lub gipsowych. Ich wielką zaletą jest niepowtarzalny efekt dekoracyjny uzyskany dzięki wypukłym wzorom różnych brył geometrycznych. Dodatkowe efekty dekoracyjne można uzyskać dzięki oświetleniu LED pozwalającemu na grę światłem i cieniem.

Sklepy z panelami i kasetonami oferują coraz bogatsze wzornictwo paneli dekoracyjnych, które można zaadoptować do każdego pomieszczenia bez względu na styl jego aranżacji, ale trzeba pamiętać o zachowaniu jego harmonii.