sob.. cze 15th, 2024

Lepiej zapobiegać niż leczyć

2 min read
Stomatolog Wolsztyn

Stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się wszędzie, tym bardziej w medycynie. Nie od dziś wiadomo, że zmiany chorobowe wykryte wcześnie, są łatwo uleczalne a kiedy odkryje się zmianę w zaawansowanym stadium, zazwyczaj nie ma już czego ratować. Dotyczy to również zębów.

Rola profilaktyki

Rola profilaktyki w stomatologii jest ogromna. Chodzi tutaj również o zmniejszenie bólu pacjenta, ponieważ leczenie małych zmian boli zdecydowanie mniej niż leczenie dużych zmian kiedy potrzebne jest nierzadko leczenie kanałowe albo usunięcie zęba, kiedy nie ma już innego ratunku. Dlatego też warto myśleć o profilaktyce w stomatologii. Potrzebne są programy, które zmobilizują dzieci i młodzież do systematycznego korzystania z usług dentysty.

Dobre nawyki

Chodzi także o to, aby dzieci i młodzież wyrobili sobie poprawne nawyki i później jako ludzie dorośli systematycznie zgłaszali się na kontrole, na kontrolne wizyty. Tak samo kobiety powinny chodzić na wizytę do ginekologa, mimo, że nie mają żadnych dolegliwości, ponieważ nie każda choroba daje objawy. Nikt tak dokładnie nie sprawdzi zębów jak lekarz dentysta, który ma ku temu wiedzę, doświadczenie i stosowne narzędzia. Samodzielne sprawdzanie sobie zębów w lusterku nie zawsze da pełen obraz sytuacji i dlatego czujne oko dentysty jest tutaj niezbędne do rzetelnej i prawidłowej oceny sytuacji.

W trosce o społeczeństwo

Działania Narodowego Funduszu Zdrowia nie są skierowane ku profilaktyce jamy ustnej. Rzadko słyszy się nawoływania społeczeństwa do tego, aby udali się do dentysty i sprawdzili stan uzębienia. Pracodawcy mogą zmotywować swoich pracowników do zadbania o zdrowie zębów zapewniając im specjalny pakiet w ubezpieczeniu prywatnym. To bardzo powszechna praktyka, że pracodawcy w dobrych firmach zapewniają pracownikom ubezpieczenie medyczne.

Czujny dentysta

Dentysta poznań to świetny wybór, aby spełnić swój obowiązek i zbadać stan zdrowia jamy ustnej. Stomatolog poznań pomoże i poradzi jak dbać o higienę, aby nie nabawić się problemów. Dentysta wolsztyn przeprowadzi instruktaż jak prawidłowo myć zęby. Dentysta poznań to znakomity wybór, kiedy szuka się dentysty, która uczciwie powie jak wygląda zdrowie zębów, ale tez dziąseł, bo wiele chorób działa podstępnie i łatwo przeoczyć ich początki. Stomatolog Wolsztyn tego nie zrobi – zdiagnozuje i wyleczy z korzyścią dla pacjenta. Dentysta wolsztyn to idealny wybór na pierwszą wizytę z dzieckiem, która powinna polegać na przyglądnięciu się pracy stomatologa i pooglądaniu w spokojnej atmosferze dentystycznych sprzętów.