sob.. lip 20th, 2024

Kto może otrzymać uprawnienia SEP?

2 min read
uprawnienia SEP

Każdy, kto chce pracować w branży elektrycznej i obsługiwać skomplikowane urządzenia, musi mieć odpowiednie uprawnienia SEP. W celu ich zdobycia należy ukończyć specjalne szkolenie organizowane w oddziałach Stowarzyszenia Elektryków Polskich (stąd taki skrót). W artykule wyjaśnimy, jaka jest tematyka owych szkoleń oraz opiszemy, jak wygląda sam egzamin SEP zdawany przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Kursy zawodowe SEP

Uczęszczając na kurs, każdy nabywa praktyczne umiejętności z zakresu obsługi, konserwacji, remontów, montażu i czynności kontrolno-pomiarowych związanych z urządzeniami energetycznymi. Warto dodać, że uprawnienia są podzielone na dwie kategorie: dozór (oznaczony literką D) oraz eksploatację (E). A co z teoretyczne zagadnieniami? Ich także jest sporo. Każdy kursant dowiaduje się np., czym jest prawo energetyczne oraz jakie są rodzaje pomiarów związanych z urządzeniami elektrycznymi. Co więcej poznaje zasady organizacji pracy przy instalacjach elektroenergetycznych. Jeżeli chodzi o profesjonalne szkolenia energetyczne cennik ich zależy m.in. od ilości uczestników (im grupa większa – licząc co najmniej kilkanaście osób, tym jest on niższy).

Jak wyglądają egzaminy SEP?

Przejdźmy teraz do najważniejszej części artykułu. Egzaminy SEP są przeznaczone dla osób, które po pierwsze ukończyły szkolenie, a po drugie są pełnoletnie. Co ciekawe, nie trzeba mieć wykształcenia elektrycznego ani doświadczenia w takiej branży. Wymagana jest natomiast opłata w wysokości przeszło 200 zł (to większa kwota niż ta wymieniana w kategorii: szkolenia energetyczne cennik). Na szczęście łatwo można zdać egzamin SEP, który przeprowadzany jest w bardzo miłej atmosferze. Nie ma więc mowy o dużym stresie.

Pytania teoretyczne i zadania praktyczne na ogół nie są trudne i dotyczą chociażby układów połączeń sieci i zasad działania wyłączników, przyłączania przewodów i samej ochrony. Egzaminowana osoba musi także wykonać konkretne obliczenia i podać dodatkowo najlepsze sposoby postępowania w jakiejś nieoczekiwanej i niebezpiecznej sytuacji. Po otrzymaniu wyniku pozytywnego, dostanie ona specjalne świadectwo (tzw. certyfikat), dzięki któremu będzie mogła bez problemu przejść proces rekrutacji i pracować na stanowisku elektryka w profesjonalnej firmie.

Uwaga! Ciągły rozwój technologii, a także zmiany w prawie energetycznym powodują, że uprawnienia będą ważne tylko przez 5 lat. Po tym okresie należy powtórnie podejść do szkolenia zawodowego.