Gniazda elektryczne modułowe – zastosowanie i zalety
2 min readGniazdka, które potocznie wszyscy nazywamy kontaktami, są oczywiście niezbędnym elementem instalacji elektrycznej. Spotyka się je w każdym współczesnym budynku, a ich podstawowym zadaniem jest to, że umożliwiają przyłączanie różnych urządzeń bezpośrednio do prądu. W niniejszym artykule opiszemy ogólnie, jeden z typów kontaktów, czyli tak zwane gniazda modułowe.
Zastosowanie gniazd modułowych
Zaczniemy od tego, gdzie szczególnie opłaca się zamontować gniazdo modułowe. Okazuje się, że najlepszym miejscem jest nie tylko dom jednorodzinny, ale także biuro, budynek użyteczności publicznej, pomieszczenie gospodarcze, garaż oraz warsztat. Nic dziwnego. Bez problemu podłącza się do tych gniazdek zarówno radio, przeróżne czujniki, maszyny, jak i regulatory do ogrzewania podłogowego. Dostępne są na rynku w wersji pojedynczej albo podwójnej. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć? Sprawdźmy.
Najważniejsze zalety
Gniazda elektryczne modułowe wykonane są z odpowiedniego tworzywa sztucznego i składają się z takich elementów, jak: wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe i specjalne szyny (części, które pozwalają na stworzenie bezpiecznej i jednocześnie funkcjonalnej instalacji elektrycznej). Ich pierwszą, dużą zaletą jest wytrzymałość. Drugą natomiast odporność na kurz, pył czy wilgoć. Mocuje się je najczęściej dość blisko wyłączników (czynność ta jest dość prosta, bo stosuje się tutaj zaczepy sprężynowe i wsporniki montażowe). Z innych plusów takich gniazd warto wymienić chociażby możliwość bardzo wygodnego podłączenia wiertarki i innej maszyny służącej do samodzielnego naprawienia mniejszej lubi większej usterki.
Uniwersalne gniazda modułowe – podsumowanie
Pora przejść do podsumowania. Gniazda elektryczne modułowe to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki nim z energii elektrycznej korzysta się w każdej sytuacji – nawet wtedy, gdy prąd, który zasila dany obwód, będzie odłączony. W ten sposób uniknie się dużego ryzyka związanego ze zwarciem oraz przeciążeniem. Jeżeli chodzi o samą instalację, to przebiega ona także bez żadnego problemu – sprawnie i szybko. Jak wygląda taka czynność? Po prostu wsuwa się gniazdo modułowe we wspomnianą już wyżej szynę montażową.
Uwaga! Przed kupnem gniazd modułowych w branżowym i profesjonalnym sklepie internetowym albo stacjonarnym, należy znać różne parametry (wymiary itp.). Co więcej, warto zapytać, czy mają one specjalne bolce uziemiające, które dobrze chronią przed pożarem. Ważne są również wszelkie atesty oraz sposób wprowadzenia wszystkich przewodów.