niedz.. kwi 21st, 2024

Kiedy warto przeprowadzić leczenie zębów pod narkozą?

2 min read
lampa gabinetu dentystycznego, stomatolog

Liczba pacjentów, którzy panicznie boją się wizyt stomatologicznych, jest bardzo duża. Bardzo często leczenie zębów w narkozie kojarzy im się z ogromnym bólem oraz dyskomfortem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osiągnięcia nowoczesnej stomatologii pozwalają na całkowicie bezbolesne przeprowadzenie leczenia. Takie zabiegi jak leczenie kanałowe czy też ekstrakcja zęba wykonywane są zawsze w miejscowym znieczuleniu, co pozwala na całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych.

Leczenie zębów pod narkozą Tychy

Pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku zabiegów dentystycznych zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, które dotyczy jedynie wybranego obszaru. Jest to okolica, w której przeprowadzany jest konkretny zabieg.

Lekarze stomatolodzy bardzo często decydują się na przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Leczenie zębów pod narkozą jest możliwe w przypadku osób z nasiloną dentofobią, czyli lękiem przed zabiegami stomatologicznymi. Niektórzy pacjenci tak mocno obawiają się zabiegów stomatologicznych, że niemożliwe jest przeprowadzenie ich w normalnych warunkach. Dlatego też w ich przypadku leczenie zębów w narkozie jest jedynym rozwiązaniem, które umożliwia podjęcie leczenia.

Jak przygotować pacjenta do znieczulenia ogólnego?

Leczenie zębów pod narkozą ma tę zaletę, że dzięki niemu można wyleczyć wszystkie zęby pacjenta naraz, bądź też ich większość. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że takie kompleksowy zabieg może potrwać nawet kilka godzin, a znieczulenie ogólne znacznie wpływa na komfort pacjentów.

Zanim lekarz podejmie próbę znieczulenia pacjenta, z pewnością przeprowadzi z nim dokładny wywiad, mający na celu ocenę jego stanu zdrowia. Dopiero wtedy można podjąć decyzję o użyciu, bądź też zaniechaniu użycia narkozy.

Przed wykonaniem zabiegu pacjent musi zdjąć okulary, biżuterię, ozdoby, a także protezy zębowe i soczewki. Musi też zdawać sobie sprawę z tego, że na dobę przed przeprowadzeniem zabiegu nie powinien spożywać alkoholu, a 6 godzin wcześniej należy powstrzymać się od picia i jedzenia.

Istnieją także przeciwwskazania do stosowania znieczulenia ogólnego w procesie leczenia stomatologicznego. Mowa tutaj między innymi o uczuleniu na używane preparaty, nieustabilizowanej cukrzycy, chorobach nerek, serca, a także nadciśnieniu tętniczym.