sob.. cze 15th, 2024

Aparaty ortodontyczne dla dzieci i dorosłych

2 min read
dentysta, stomatolog

Piękny uśmiech wpływa na dobre samopoczucie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowie naszych zębów ma również wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Prawidłowy zgryz u dzieci pozwoli uniknąć kłopotów z funkcjonowaniem stawów żuchwowo – skroniowych w wieku dojrzałym. Jeśli układ zębów wymaga korekty – jaki aparat ortodontyczny wybrać? Kiedy po raz pierwszy powinniśmy odwiedzić z dzieckiem dentystę?

Pierwsza wizyta u stomatologa

By zgryz był prawidłowy, powinniśmy zadbać również o zęby mleczne naszych pociech. Dlatego wizyty u dentysty nie można odwlekać do momentu pojawienia się stałych zębów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że stan zębów mlecznych ma niebagatelny wpływ na zęby stałe. Kiedy u dziecka pojawią się mleczaki, zaplanujmy wizytę u stomatologa,. Przyjrzy się łukom zębowym naszej pociechy, ułożeniu zębów, udzieli porad dotyczących wyeliminowania złych nawyków, o ile takie się pojawiły. Jeśli pojawią się wady zgryzu, warto pomyśleć o jego korekcie. Cena aparatu na zęby dla malucha nie zwala z nóg.

Konsultacja ortodontyczna

Należy ją zaplanować około siódmego roku życia dziecka, kiedy pojawiają się zęby stałe. Pamiętajmy, że krzywe zęby to nie tylko kłopot dotyczący urody. To również większe ryzyko wystąpienia próchnicy, problemy z wadami wymowy, większe ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Na wczesnym etapie leczenia, stosuje się najczęściej zdejmowane aparaty ortodontyczne, w ich stosowaniu chodzi o to, by zapobiegać pogłębianiu się wady.

Aparat na zęby dla nastolatka

Wczesny aparat ortodontyczny nie daje stuprocentowej gwarancji całkowitej eliminacji wad, koryguje je. Leczenie ortodontyczne w wieku 12 – 16 lat daje szybkie i dobre efekty. To okres kształtowania się uzębienia stałego. Nowe technologie pozwalają dopasować aparat do indywidualnych potrzeb młodych pacjentów. W oparciu o skan komputerowy uzębienia można wykonać przeźroczyste, komfortowe nakładki, które są prawie niewidoczne.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Cena aparatu na zęby zależy od wykonanego materiału. Prawie niewidoczne nakładki nowej generacji są o wiele droższe od metalowych aparatów tradycyjnych. Koszt aparatu nakładkowego dla dzieci waha się między 300 – 500 złotych za jeden łuk zębowy. W przypadku aparatów stałych musimy liczyć się z wydaniem około 2000 złotych.