niedz.. maj 19th, 2024

Jakie wymagania powinny spełniać kwatery pracownicze?

2 min read
noclegi pracownicze

Gdy pracownicy muszą świadczyć pracę z dala od siedziby firmy, podstawowym zadaniem pracodawcy staje się zapewnienie im odpowiednich warunków pobytowych. Kwatery pracownicze powinny jednak spełniać minimum wymagań, dzięki którym miejsce to zapewni komfortowy wypoczynek i regenerację sił po dniu pracy.

Tanie noclegi dla pracowników


Pracodawcy, którzy ponoszą koszty delegacji pracowników starają się, aby na noclegi pracownicze wydać jak najmniej pieniędzy. Jednak z oszczędnością nie można przesadzić, bowiem przepisy regulują kwestię organizacji noclegów w kwaterach oraz opisują ich wyposażenie.

Noclegów pracowniczych organizowanych dla pracowników oddelegowanych na dłuższy czas nie należy utożsamiać z pobytami wypoczynkowymi ani z noclegami w hotelach podczas krótkich jedno czy dwudniowych wyjazdów służbowych. Oddelegowanie na budowę autostrady czy elektrowni trwa kilkanaście miesięcy a niejednokrotnie okres ten można liczyć w latach. Opłacenie hotelu na tak długi okres czasu byłby dla pracodawcy ogromnym obciążeniem.

Kwatery pracownicze

Powiedzenie, że kwatery są jak drugi dom w tym wypadku jest najlepszą, najbardziej syntetyczną definicją pracowniczych miejsc noclegowych. Kwatery pracownicze wynajmowane od podmiotów prywatnych lub przedsiębiorców zajmujących się wynajmem kwater to najpopularniejsza forma organizacji noclegów dla pracowników.

Najważniejszą zaletą kwater jest lokalizacja, która umożliwia szybkie dotarcie do miejsca pracy. Dobre skomunikowanie ważne jest także w przypadku przemieszczania się na dworce i lotniska.

W pobliżu kwatery powinny być punkty handlowe, usługowe, medyczne oraz gastronomiczne. Dla posiadaczy samochodów kwestią istotną jest parking, najlepiej strzeżony. Dla osób nieposiadających samochodu znaczenie ma bliskość przystanku komunikacji publicznej oraz postoju taksówek.

Osoby korzystające z kwater pracowniczych muszą mieć zagwarantowany swobodny dostęp do nich przez całą dobę.

Jakie warunki powinny spełniać noclegi pracownicze?

Tanie noclegi dla pracowników muszą być organizowane z zachowaniem minimum, które zapewni komfort. Powierzchnia pokoju dla jednej lub dwóch osób nie może być mniejsza, niż 6 m2. Każda kolejna osoba to wymów zwiększenia powierzchni o 2 m2.

Bardzo istotną rolę odgrywa wyposażenie kwatery. Najważniejszym meblem na kwaterze jest łóżko z pościelą. Zgodnie z przepisami pojedyncze łóżko musi mieć wymiary co najmniej 80 cm x 190 cm, a podwójne minimum 120 cm x 190 cm.

Do dyspozycji nocujących powinna być oddana prywatna łazienka. W pokoju musi być szafa ubraniowa albo przynajmniej półki i wieszaki na rzeczy osobiste, szafka nocna przy każdym łóżku, stół i krzesła. Pokój musi posiadać odpowiednie oświetlenie oraz kosz na odpady. W oknach powinny być zasłony dające zaciemnienie i pozwalające chronić prywatność.

Standardem jest wyposażanie kwater pracowniczych w telewizory. Coraz częściej oferuje się darmowy dostęp do wi-fi.