Recesja dziąseł – co do niej doprowadza i jak można jej zapobiegać?
2 min readO recesji dziąsła mówimy wtedy, gdy dochodzi do obniżenia brzegu tego dziąsła, który to proces będzie skutkować odsłonięciem powierzchni korzenia i szyjki zęba. To problem wymagający dostrzeżenia i podjęcia odpowiedniego leczenia. Szybko zdiagnozowana recesja dziąseł jest możliwa do zatrzymania.
Objawy recesji dziąseł
Gdy dziąsła zaczynają się cofać, zęby automatycznie coraz bardziej się odsłaniają, a to sprawia, że zdają się być jak gdyby dłuższe i zarazem smuklejsze. Często dochodzi wtedy do opuchnięcia lub obrzęku tych dziąseł. Sporadycznie mogą one także krwawić, zwłaszcza podczas intensywniejszego szczotkowania. Ponadto pacjenci uskarżają się na uczucie bólu przy przeprowadzaniu codziennej higieny, a także i nadwrażliwość zębów i dziąseł na niższe i wysokie temperatury, wiatr oraz mocniejszy dotyk.
Przyczyny recesji dziąseł
Jedną z częściej rozpoznawanych przyczyn recesji dziąseł jest nieprawidłowa technika mycia zębów. Sposób szczotkowania ma znaczenie. Zęby są poddawane temu zabiegowi przynajmniej dwa, a często i trzy razy dziennie, tak więc warto zadbać o to, by on zawsze im pomagał, a nigdy nie szkodzi. Czasami bywa z nim natomiast odwrotnie. Zbyt agresywne szczotkowanie, niedbałe najeżdżanie szczoteczką na dziąsła i używanie szczoteczek o twardym włosiu z czasem mogą doprowadzić do recesji dziąseł lub pogłębić problem.
Inne przyczyny recesji dziąseł to m.in. nieleczony i pogłębiony stan zapalny występujący przy zębie, niewyleczona wada zgryzu, przeciążenie zgryzowe czy też źle wykonane protezy bądź plomby. Rzadko, ale zdarza się, że recesja występuje jako efekt leczenia ortodontycznego, któremu w niektórych przypadkach nie da się całkowicie zapobiec.
Czynności zapobiegawcze
U pacjentów narażonych na obniżanie się dziąseł, u których już w danym momencie szyjki zębowe są delikatnie odsłonięte, szczególny nacisk należy kłaść na naukę prawidłowego szczotkowania zębów. Czynność ta tylko wydaje się prosta, bo jednak źle wykonana potrafi wywołać poważne komplikacje. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej szczoteczki. Bezpieczna dla zębów będzie ta o włosiu miękkim lub średnio miękkim.
Obniżanie się dziąseł powinno także skłonić pacjenta do częstszego usuwania kamienia nazębnego. On również może bowiem pogłębiać problemy z dziąsłami. Regularne usuwanie kamienia to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej.