niedz.. maj 19th, 2024

Okładziny ścienne – podstawowe rodzaje i funkcje

2 min read
kasetony

Dekoracja ścian przybiera najczęściej bardzo złożone formy. Standardem są tu oczywiście klasyczne materiały, takie jak cegła i drewno, ale niektórzy – całkiem zresztą słusznie – stawiają również na warianty wykonane z… tworzywa sztucznego. Mowa tu oczywiście o okładzinie ściennej, która dzięki swym właściwościom, może stanowić bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych form elewacyjnych.

Dlaczego PCV?

Zazwyczaj okładzina ścienna jest produkowana z dobrze wszystkim znanego PCV. Materiał ten – ze względu na swoje właściwości – jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i tanio zaaranżować wnętrze pokoju. Co ciekawe, dobre okładziny ścienne PCV sprawdzą się również w salonie i tzw. pokojach dziennych, a więc miejscach, które niejako z definicji powinny być zaaranżowane w niezwykły i wygodny sposób. Od razu należy zaznaczyć, że PCV – jako materiał – jest niezwykle łatwy w obróbce. W przeciwieństwie do płyt i paneli można go w miarę łatwo przerabiać i przetwarzać. Nie można tez zapominać, że na jego powierzchnię można nadrukować praktycznie każdy motyw graficzny!

Okładzina ścienna PCV i jej warianty

Na rynku produktów dekoracyjnych okładzina ścienna jest bardzo zróżnicowanym, a jednocześnie uniwersalnym narzędziem aranżacyjnym. Występuje ona w kilku wariantach dekoracyjnych. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście drewno, które sprawdzi się zwłaszcza jako wykończenie przede wszystkim kuchni, korytarza i sypialni. Alternatywą dla “modelu drewnianego” jest też jego wariant ceglany, który imituje powierzchnię elegancko wykończoną cegłami klinkierowymi. Można też postawić na imitację drewna, która sprawdzi się przede wszystkim jako najwyższej klasy wykończenie ścienne. Tak czy inaczej – modeli kolorystycznych jest tu bardzo dużo.

Zalety, czyli dlaczego warto wybrać okładzinę?

Okładzina ścienna PCV ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnej formy dekoracji wnętrz. Nie wymaga ona dokładnego przycięcia (brzegi można ciekawie wykończyć np. za pomocą listewek) i jednocześnie jest bardzo prosta w montażu. Niestety – jak na okładzinę przystało – produkt ten musi idealnie przylegać do powierzchni ściany. Jeśli o tym się zapomni, a na jego strukturze pojawią się charakterystyczne wybrzuszenia, cały efekt dekoracyjny zostanie zaprzepaszczony.

Podsumowując, okładziny ścienne to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form wykończenia wnętrz. I choć ich cena jest relatywnie niewielka, doświadczony wykończeniowiec może je nałożyć w profesjonalny a zarazem piękny i staranny sposób.