niedz.. maj 19th, 2024

Okładziny ścienne PCV zamiast płytek – czy warto?

2 min read
okładzina ścienna, remont

Montaż płytek ceramicznych wiąże się nie tylko ze sporym kosztem, ale także czasochłonnymi, brudzącymi pracami. Czy dla kafelków istnieje jakaś alternatywa? Warto przyjrzeć się bliżej okładzinom ściennym PCV, które oferowane są w wielu modnych wzorach.

Czym jest okładzina ścienna PCV?

Okładziny ścienne to rodzaj materiału wykończeniowego wykonanego z polichlorku winylu, czyli z odpornego na wilgoć, wytrzymałego i trwałego tworzywa sztucznego. W zależności od wariantu okładzina ścienna PCV może być gładka lub tłoczna, aby uzyskać trójwymiarowy efekt.

Najczęściej okładzina ścienna oferowana jest w formie gotowych do montażu paneli – kasetonów, na przykład o wymiarach 96 x 48 cm, 70 x 40 cm. Duże rozmiary paneli przyspieszają prace montażowe.

Do wyboru jest wiele modnych wzorów, na przykład przypominających płytki ceramiczne. To zarówno duże płytki, jak i małe mozaiki w wielu kolorach, między innymi w klasycznej bieli, popularnej szarości czy w etniczne motywy.

Czy okładzina PCV może zastąpić płytki ceramiczne?

Coraz więcej osób interesuje się okładzinami ściennymi zamiast płytek ceramicznych. Wykonane z PCV okładziny ścienne stanowią interesującą alternatywę dla płytek do łazienki i do kuchni. Mogą również całkowicie je zastąpić, ponieważ ze względu na swoją budowę i materiał posiadają podobne do nich właściwości.

Przede wszystkim okładzina ścienna PCV jest odporna na wodę. Może być zamontowana w miejscach, w których pojawia się wilgoć: przy prysznicach, wannach, umywalkach, zlewach. Okładziny ścienne zapewniają zatem skuteczną ochronę ścian przed zachlapaniem. Panele PCV można także czyścić z użyciem detergentów.

Atutem okładzin w porównaniu do płytek jest brak fug, które szybko się brudzą. Okładziny umieszczane są bezpośrednio przy sobie i odpowiednio klejone, więc nie narażają ściany na zawilgocenie.

Jak wygląda montaż okładzin ściennych?

Instalację okładzin ściennych PCV można wykonać samodzielnie. Do ich przymocowania do ściany potrzebne są tylko dwa dodatkowe produkty – dedykowany klej oraz nożyk lub nożyczki do przycinania ich na wymiar.

Okładziny ścienne układa się na kleju na odpowiednio przygotowanych ścianach – muszą być gładkie i wolne od zanieczyszczeń. Montaż jest bardzo szybki i prosty, co jest dodatkowym atutem na tle kafelków.

Wobec tego okładzina ścienna może być bardzo dobrą alternatywą dla płytek ceramicznych. Panele PCV sprawdzą się w łazience, w kuchni i w innych wnętrzach, by stworzyć stylowe, ale też wytrzymałe i odporne na wilgoć nawierzchnie.