niedz.. kwi 21st, 2024

Leczenie dentystyczne w ciąży i w czasie karmienia piersią

2 min read
zęby, stomatolog, dentysta

Na temat leczenia zębów w ciąży, kontrolowania ich stanu narosło wiele mitów. Niestety dotyczy to zarówno okresu laktacji, jak i samej ciąży. Wiele kobiet opiera się na tych mitach w swoim postępowaniu, nieświadomie robiąc nie tylko sobie krzywdę, ale i ryzykując zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka. Odpowiednio wyedukowany dentysta łask wskaże swoim pacjentkom postępowanie w tych specjalnych dla nich momentach w życiu, jakimi jest okres ciąży i późniejszego karmienia piersią. Warto jednak by kobieta sama zdobyła wiedzę w tym temacie i mogła się nią podzielić z innymi przyszłymi matkami. Pozwala to na minimalizowanie działania szkodliwych mitów medycznych na społeczeństwo.

Okres ciąży – gabinet stomatologiczny łask przeprowadza kontrolę i leczenie zębów

Liczba mitów, którymi obrósł okres ciąży, jest ogromna. Mało który jest jednak tak szkodliwy, jak ten mówiący, że w ciąży się nie leczy zębów. Każdy gabinet stomatologiczny łask przyjmie ciężarną kobietę. Co więcej jej lekarz prowadzący powinien zasugerować kontrolę zębów zarówno w pierwszym jak i drugim trymestrze. Nudności, których doświadczają kobiety w tym czasie mogą osłabiać szkliwo. Dlatego mit, że każda ciąża pozbawia matkę jednego zęba należy wstawić pomiędzy bajki. Co więcej – jeśli przeprowadzona kontrola uzębienia wykaże konieczność leczenia – powinno być one przeprowadzone jak najszybciej. Nieleczona infekcja może przedostać się do krwioobiegu i zagrozić nawet przedwczesnym porodem dziecka. Po co ryzykować takie powikłanie, skoro leczenie, jakie przeprowadzi stomatolog łask na kobiecie spodziewającej się dziecka jest bezpieczne. Sam ból chorego zęba będzie dla matki bardziej stresujący niż leczenie. Szczególnie, że na rynku są preparaty, którymi można znieczulać również przyszłe matki.

Czy w okresie karmienia piersią można leczyć zęby, oraz czy stomatolog łask pozwoli na znieczulenie?

Po okresie ciąży nie jest lepiej. Przekonanie, że kobietom karmiącym mlekiem naturalnym nie wolno się leczyć dotyka także leczenia stomatologicznego. Dentysta łask wedle takich poglądów powinien być odwiedzany po zakończeniu laktacji. Kumulując oba te mity, niektóre matki nie będą widziały lekarza dentysty przez kilka lat, jeśli planują kilkoro dzieci. Podczas gdy leczenie kobiety karmiącej dziecko jest jak najbardziej możliwe. Nie ma na rynku znieczuleń, które przenikają do mleka matki, a w razie konieczności można kobiecie przepisać nawet antybiotyk z listy bezpiecznych.