niedz.. maj 19th, 2024

Kto wymyślił telefon – spór o komunikację

2 min read
Kto wymyślił telefon

Życie bez telefonu jest bardzo trudne. Nie dziwi, zatem panika w momencie awarii smartphone czy nawet ładowarki do niego. Telefon służy wielu funkcjom – czasem wręcz jest centrum zarządzania domem. Można za jego pomocą wykonywać przelewy, robić zakupy czy sterować oświetleniem w domu. Telefon to również budzik, zegarek, kalkulator i inne urządzenia przydatne w codziennym życiu. Powstało nawet powiedzenie, że bez telefonu jest się jak bez ręki. Jest w nim wiele racji, mnóstwo ludzi nie wie, co zrobić z wolnym czasem, gdy nie ma przy sobie telefonu komórkowego.

Historia telefonu zaczęła się tak…

Za oficjalnego wynalazcę telefonu uznaje się Alexandra Grahama Bella. Jednak u podstaw stworzenia nowego wynalazku jest sporo kontrowersji, dlatego pytanie, kto wynalazł telefon jest bardzo trudne w znalezieniu odpowiedzi. Alexander Graham Bell konkurował w tworzeniu nowego wynalazku z Elish’em Gray’em. Kto wymyślił telefon jest pytaniem spornym, bo różnica w złożeniu wniosku patentowego przez obu wynalazców wynosi tylko dwie godziny. Aby rozwiązać spór musiał włączony być sąd. Wydał on decyzję, że to właśnie Alexander Bell jest oficjalnym wynalazcą telefonu. Do tytułu wynalazcy jest jeszcze jeden konkurent Antonio Meucci. Mimo stworzenia funkcjonalnego telefonu w swojej pracowni dwadzieścia lat przed sporem Bell’a i Gray’a nie miał on środków finansowych na złożenie oficjalnego patentu. Dlatego to, kto wymyślił telefon, jako pierwszy jest trudne do oszacowania. Telefon spopularyzował jednak ostatecznie Alexander Graham Bell ze swoją firmą Bell Telephone Company. Wynalazek szybko przyjął się na rynku, a to, kto wynalazł telefon dalej jest kwestią sporną.

Jak korzystać z telefonu bez kabla?

Marzeniem wraz z rozwojem telefonii stała się komunikacja bez kabla, najlepiej z każdego miejsca na ziemi. Pierwszy telefon komórkowy został stworzony przez firmę Ericsson. Ważył jednak ponad czterdzieści kilogramów, kosztował tyle, co nowy samochód, a zatem nie był zbyt funkcjonalny. Powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i wiele się zmieniło od tego czasu. Pierwszy telefon komórkowy, który trafił do szerszego odbiorcy stworzyła firma Motorola. Mimo wysokiej ceny sprzedała ponad dwanaście tysięcy swojego ważącego 3 kilogramy urządzenia. Wyposażone w baterię urządzenie pozwalało na rozmowę przez ponad pół godziny, czuwał za to przez czas ośmiu godzin. Od tego czasu wiele zmieniło się na rynku telefonów komórkowych. Powstały telefony dotykowe, aplikacje, duże wyświetlacze. Wszystko po to, by spełnić potrzeby użytkowników.