pon.. mar 17th, 2025

Dlaczego ortodonci często współpracują z logopedami?

3 min read
dentysta, wizyta w klinice stomatologicznej

Ortodonci gliwice i dentyści często wysyłają dzieci do logopedów. Jednak w jaki sposób niewspółosiowość zębów i żuchwy ma się do specjalizacji logopedów – mowy, głosu i połykania?

Czym zajmuje się ortodonta ruda śląska?

Jeśli zęby są krzywe lub rzędy zębów nie pasują do siebie, ortodonta ruda śląska po konsultacji wyjaśniającej przeprowadza wstępne badanie. Ortodonci gliwice stosują różne elementy diagnostyki — prześwietlenie zębów, głowy lub ręki, modele rzędów zębów, określenie relacji szczęki, zdjęcia i badanie śliny – które po ocenie i analizie dostarczają odpowiedzi na przyczyny i możliwości leczenia niewspółosiowości zębów. Dalszy sposób postępowania i cele terapeutyczne są następnie ustalane w planie leczenia z uwzględnieniem życzeń pacjenta.

Właściwa regulacja zębów i żuchwy odbywa się za pomocą różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. Efekty różnych rodzajów aparatów są optymalnie połączone. Ponadto ortodoncja ruda śląska stosuje różne środki profilaktyczne mające na celu utrzymanie zdrowia zębów.

Jeśli szczęki pasują do siebie, a zęby są ostatecznie ukształtowane, promieniujące zęby mogą spełniać swoje zadania, są estetyczne, zapewniają dobre samopoczucie, pozwalają gryźć, żuć i mówić.

Proste rzędy zębów nie tylko pięknie wyglądają, ale także są łatwe w pielęgnacji i chronią funkcję stawu szczękowego dzięki ich skoordynowanej pozycji. Prawidłowo ustawione zęby są obciążane w swojej osi podłużnej podczas żucia, dzięki czemu utrzymują dobre dopasowanie przyzębia i dziąseł.

Logopedia i ortodoncja ruda śląska — co je łączy?

Zęby, szczęka, mięśnie jamy ustnej, takie jak wargi i język, tworzą jednostkę funkcjonalną. Przykładowo brak zamknięcia warg może prowadzić do wystających zębów, a język, który jest nieprawidłowo umieszczony w ustach podczas odpoczynku, połykania lub mówienia, może mieć negatywny wpływ na ustawienie zębów. Z drugiej strony, źle ustawione zęby i szczęki mogą prowadzić do nieprawidłowych ruchów języka i problemów z mową. W takich przypadkach ortodonta Ruda Śląska i logopeda muszą ze sobą współpracować. Specjalista ortodonta koryguje niewspółosiowość, logopeda ćwiczy z pacjentem prawidłową pozycję oraz prawidłowy wzorzec ruchu ust i języka.

Jaką rolę odgrywają muskulatura?

Podczas oddychania, żucia, połykania i mówienia wiele różnych mięśni jamy ustnej, gardła i twarzy musi harmonijnie współpracować. Samo połykanie angażuje 50 par mięśni, których skurcze muszą być precyzyjnie skoordynowane. Jeśli złożone sekwencje ruchów zostaną zakłócone lub niezrównoważone, mogą pojawić się problemy, np. oddychanie przez usta, nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka, nieprawidłowa technika połykania lub seplenienie.

Kiedy ortodonta wysyła dziecko do logopedy?

Niewspółosiowości zębów i żuchwy, które są spowodowane lub częściowo spowodowane dysfunkcją mięśni, nie mogą być leczone samymi aparatami ortodontycznymi. W przeciwnym razie byłoby duże prawdopodobieństwo nawrotu. Terapia miofunkcyjna może działać jak „ortodoncja bez aparatów ortodontycznych”.