sob.. lip 20th, 2024

Co wiesz o stomatologach?

2 min read
stomatolog szczecin

Dzisiaj coraz więcej mieszkańców Szczecina interesuje się swoim zdrowiem, w tym także i tym, jak osiągnąć piękny uśmiech, jak mieć zdrowe zęby. Jednak ciągle bardzo niska jest wiedza o stomatologach. Czy dentysta Szczecin to lekarz? Czy stomatolog Szczecin to może zostać ortodontą? Czy klinika dentystyczna Szczecin ma w sobie jakieś specjalności, o których nikt nie słyszał? Na te pytania odpowiedź znajdzie się poniżej, w postaci ciekawych faktów na temat stomatologów w Szczecinie.

Fakt nr 1 – stomatolog Szczecin to także lekarz – lekarz stomatologii

Dokładnie tak jest. Często mówi się o stomatologach ze Szczecina, że to przecież nie są lekarze. Tymczasem jest to bardzo krzywdzące. Owszem, nie są oni wyspecjalizowani tak jak normalni lekarze z zakresu interny czy chirurgii, jednak podstawowe wykształcenie medyczne jak najbardziej posiadają. Tak samo jak tytuł lekarza stomatologii.

Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze, ze stomatologowi także powinniśmy powiedzieć, jaki jest nasz ogólny stan zdrowia, czy jakie leki przyjmujemy. Nie chodzi o to, że jest to osoba, która nam te leki przepisze albo zmieni, niemniej będzie on jak najbardziej w stanie ocenić, czy ogólny stan zdrowia jest odpowiedni dla danych zabiegów stomatologicznych i czy może mieć jakiś wpływ na zęby.

Fakt nr 2 – ortodonta czy chirurg stomatologiczny to także dentysta Szczecin

Dokładnie tak jest. Czasem wydaje nam się, że stomatolog Szczecin to tylko i wyłącznie ta osoba, która bezpośrednio zajmuje się leczeniem ubytków w zębie. Oczywiście jest to nieprawda.

Każdy stomatolog ma prawo specjalizować się jeszcze dodatkowo w jakiejś dziedzinie stomatologii – może to być ortodoncja, protetyka, czy też periodontologia. W efekcie periodontolog także jak najbardziej potrafi zająć się chorym zębem. Co jednak nie oznacza, że mamy prawo od razu żądać od naszego ortodonty naprawy ubytków w zębie – mimo wszystko nie zajmuje się on tym na co dzień .

Fakt nr 3 – klinika dentystyczna Szczecin to miejsce, w którym możemy spotkać periodontologa czy chirurga szczękowo- twarzowego

To są bardzo ciekawe specjalizacje stomatologiczne, które wielu osobom mogą naprawdę pomóc. Periodontolog to osoba zajmująca się schorzeniami jamy ustnej i błon śluzowych. Oznacza to, że pomoże nam on chociażby w przypadku stanów zapalnych w obrębie ust.

Z kolei chirurg szczękowo – twarzowy przeprowadza skomplikowane operacje na szczęce i żuchwie oraz w zasadzie całej twarzy, naprawiając także przykładowo wrodzone wady zgryzu czy deformacje po wypadkach.