wt.. paź 15th, 2024

Bruksizm – co to za choroba i jak ją leczyć?

2 min read
narzędzia dentysty, narzędzia stomatologa

Bruksizm jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Od niedawna wielu specjalistów przyznaje, że jest to nie tylko problem stomatologiczny, ale także choroba psychosomatyczna. Jakie są przyczyny tej przypadłości? Jak się ją leczy?

Przyczyny bruksizmu

Nadmierne ścieranie zębów najczęściej wynika z nawyków lub nieświadomego zaciskania szczęki. Jest to schorzenie, które nie zostało do końca wyjaśnione i może być spowodowane wieloma czynnikami.

Najczęściej przyczyną są zaburzenia zgryzu, które mogą pojawić się w każdym wieku. Również stres negatywnie wpływa na zgrzytanie zębami, a także zaburzenia psychiczne czy emocjonalne. Specjaliści uznają, że zaburzenia hormonalne oraz choroby układu pokarmowego przyczyniają się do ścierania zębów, ale także niedobory żelaza czy niektórych witamin mogą być czynnikiem wpływającym na tę przypadłość. Czasami niektóre leki czy przerost migdałków może prowadzić do bruksizmu.

Jakie są skutki bruksizmu?

Wiadomo już, jakie mogą być przyczyny bruksizmu, a teraz warto sprawdzić, jakie skutki może nieść ze sobą ta choroba. Najczęściej zbyt mocne zaciskanie szczęki czy zgrzytanie zębami pojawia się w nocy. Czasami u dzieci mija samoczynnie. Podczas ataku szczęka jest zaciskana o 10 razy silniej niż normalnie. Skutkiem przede wszystkim jest ścieranie i pękanie zębów.

Osoby cierpiące z powodu bruksizmu mogą mieć rozchwiane zęby, a także przegryzione dziąsła. Także bardzo często następuje krwawienie i może dojść do zaniku przyzębia. Zęby stają się nadwrażliwe, może także występować ból szyi i głowy.

Jak leczy się bruksizm?

Zgrzytanie zębami najczęściej leczy się u lekarza ortodonty. Przygotowuje on specjalną szynę, którą należy założyć podczas snu. Dzięki niej osoba śpiąca nie zgrzyta zębami. Bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie szyny, dlatego dobrze jest wybrać odpowiedniego specjalistę z tej dziedziny.

Jeśli bruksizm dotyka osoby z wadą zgryzu, to oczywiście najlepszą metodą jest leczenie stałym aparatem ortodontycznym. Zakłada się go na okres około 2 lat. Dobrze jest także udać się do psychologa, który ustali źródło stresu i przeprowadzi odpowiednią terapię. Na pewno nie wolno lekceważyć tego schorzenia. Jeśli pojawią się pierwsze oznaki, to należy od razu skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, co jest przyczyną tego stanu rzeczy.