Ścianki przeciwpożarowe
2 min readŚcianki przeciwpożarowe są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa w każdym budynku. Dzięki nim możliwe jest zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się ognia i zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się na inne części budynku. Ścianki przeciwpożarowe są także bardzo ważne dla osób przebywających w budynku – dzięki nim można uchronić się przed ewentualnymi obrażeniami. Ścianki przeciwpożarowe, zwane także przegrodami przeciwpożarowymi, stanowią podstawowy element ochrony przeciwpożarowej w budynkach. Służą one do oddzielenia stref o różnych stopniach ryzyka pożarowego i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się ognia i dymu.
W zależności od stosowanego materiału ścianki przeciwpożarowe dzieli się na:
– ścianki przeciwpożarowe z betonu komórkowego,
– ścianki przeciwpożarowe z płyt g-k,
– ścianki przeciwpożarowe z bloczków silikatowych,
– ścianki przeciwpożarowe z bloczków ceramicznych.
Jakie wymagania muszą spełniać?
Ścianki przeciwpożarowe muszą spełniać szereg wymagań, takich jak: odporność ogniowa, nośność, izolacyjność akustyczna i cieplna. Wymagania te zależą od przeznaczenia danego budynku oraz stopnia ryzyka pożarowego.
Gdzie są stosowane?
Rolety i ścianki przeciwpożarowe są stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i dymu. Są one obowiązkowe w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, hotele czy teatry. W przemyśle stosuje się je w fabrykach, zakładach przemysłowych i magazynach.
Ścianki przeciwpożarowe mogą być także stosowane w budynkach mieszkalnych, w zależności od stopnia ryzyka pożarowego. W przypadku budynków wielorodzinnych przegrody przeciwpożarowe stosuje się pomiędzy kondygnacjami oraz w ścianach oddzielających klatki schodowe od korytarzy. W budynkach jednorodzinnych stosuje się je natomiast w ścianach oddzielających poszczególne pomieszczenia.
Pamiętaj, że ścianki przeciwpożarowe to jeden z elementów ochrony przeciwpożarowej. Aby budynek był bezpieczny, konieczne jest także stosowanie innych środków ochrony, takich jak odpowiednie instalacje i urządzenia przeciwpożarowe oraz świadomi i dobrze wyszkoleni pracownicy.
W jakim celu stosuje się ścianki przeciwpożarowe?
Ścianki przeciwpożarowe – jak sama nazwa wskazuje – mają na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia. Bardzo często spotykamy się z nimi w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, szpitale, a także w hotelach czy teatrach. Ścianki przeciwpożarowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak beton, cegła, metal czy drewno.
Ścianki przeciwpożarowe muszą spełniać bardzo surowe normy, a ich konstrukcja jest bardzo skomplikowana. Ściany te muszą być wytrzymałe na ogień, a także na działanie wysokich temperatur. Ponadto muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ściany przeciwpożarowe mają także za zadanie ochronić przed hałasem i przed dymem.