sob.. cze 15th, 2024

Dlaczego warto montować klapy oddymiające?

2 min read
ogień, sprzęt ppoż

Klapy oddymiające są wykorzystywane jako element nowoczesnych systemów oddymiania. Są one ich bardzo ważną częścią i wpływają na wydajność samego systemu. Dlaczego ich montaż jest tak ważny? Dlaczego warto je stosować? Jakie zalety mają takie klapy? Z jakich powodów powinno się montować je w nowoczesnych i bezpiecznych budynkach? Czy można je wykorzystać do innych celów niż przeciwpożarowe?

Klapy oddymiające cena – od niej zależą zalety klapy

Im droższe klapy oddymiające, tym bardziej skomplikowana ich konstrukcja. Zwykle można zauważyć, że droższe modele są wyposażone w dodatkowe funkcje np. możliwość automatycznego otworzenia się w razie wykrycia dymu w pomieszczeniu. Takie klapy są połączone ze specjalnymi czujnikami. Gdy one zareagują, napęd otwiera klapę. To z kolei oznacza, że dym ma szansę wylecieć z pomieszczenia. W ten sposób można skutecznie wydłużyć czas ewakuacji, co może mieć ogromne znaczenie dla uratowania czyjegoś życia. Cały system oddymiania wykorzystany w magazynie, na hali produkcyjnej czy też w innym rodzaju budynku powinien zostać bardzo dobrze przemyślany, a klapy oddymiające są jego bardzo ważną częścią. Na ich zakupie nie należy oszczędzać.

Klapa oddymiająca wymiary – wpuszczanie światła do pomieszczeń

Niektóre klapy oddymiające mają też dodatkowe funkcje. Są one wykonane z materiałów przepuszczających światło. W ten sposób mogą one zostać wykorzystane do tego, by zmniejszyć sztuczne oświetlenie w pomieszczeniach bez dostępu do okien np. na klatkach schodowych czy korytarzach. Klapy mogą więc pełnić funkcje okien, które zmniejszają wysokość rachunków za energię elektryczną. W celu wpuszczenia jak największej ilości światła, klapy oddychające powinny mieć możliwie jak największe wymiary. Wtedy będą działały najbardziej skutecznie.

Klapa oddymiająca – dodatkowe funkcje

Klapy oddymiające wymiary – o odpowiednio dużych wymiarach mogą też pełnić funkcję wyłazów dachowych. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma sensu montować na dachu dodatkowych okien czy wyłazów. Klapa może pełnić wszystkie trzy funkcje. Oczywiście, by mogło tak być, warto wybrać model, który można otworzyć także ręcznie. Modele bez tej funkcji działają wyłącznie, gdy czujnik zareaguje na obecność dymu lub czadu. W przypadku wykorzystania klapy jako wyłaz takie rozwiązanie nie sprawdzi się w praktyce.