sob.. cze 15th, 2024

Co to są uprawnienia sep?

2 min read

Uprawnienia sep to dla niektórych dość enigmatycznie brzmiące określenie, dla innych natomiast jest zrozumiałe, gdyż są to osoby związane z branżą energetyczną, gazową lub elektryczną. Sep oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich, zaś szkolenia sep są przeznaczone właśnie dla osób pracujących w takich branżach, w których ma się do czynienia z instalacjami i maszynami elektrycznymi, energetycznymi czy gazowymi. Są to specjalistyczne kwalifikacje do wykonywania obowiązków w trudnych warunkach i w pracy wymagającej konkretnej wiedzy oraz dużej odpowiedzialności. Nie każdy jest w stanie się tego podjąć, ale firmom zdecydowanie zależy na kształceniu fachowców.

Uprawnienia sep Warszawa – jak zdobyć?

Wiele osób trafia na kurs samodzielnie, ponieważ chcą się rozwijać w wykonywanym zawodzie albo też ubiegać się o lepiej płatną pracę. Szkolenie trwa maksymalnie kilka dni. Obecnie jest nawet opcja, aby przystąpić do niego w sposób online. Szkolenie sep Warszawa kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym, zaś zdanie egzaminu sprawia, że uzyskuje się kwalifikacje na okres 5 lat. Są one honorowane na terenie całej Unii Europejskiej, gdyż przyjmuje się ujednolicone standardy. Po 5 latach trzeba odnowić uprawnienia, czyli ponownie przystąpić do szkolenia i egzaminu.

Szkolenia sep Warszawa – jakie są kategorie?

Jeśli chodzi o szkolenia sep proponowane są w trzech następujących kategoriach. Szkolenia G1 obejmują naukę dla osób pracujących przy urządzeniach elektroenergetycznych. Grupa G2 dotyczy szkoleń z zakresu urządzeń cieplnych, zaś grupa G3 odnosi się do urządzeń i instalacji gazowych. Zyskując uprawnienia w konkretnej kategorii, można obsługiwać, montować, konserwować i monitorować pracę sieci oraz maszyn wybranych typów. Można jednak zrobić od razu kompleksowe uprawnienia ze wszystkich grup. Jest to sensowne posunięcie, ponieważ sprawia, że pracownik staje się bardziej uniwersalny i wydajny, a jego pozycja w firmie rośnie. Uprawnienia sep Warszawa są zatem dobrą drogą do potencjalnego awansu.

Szkolenie sep Warszawa – ile to kosztuje?

Szkolenia SEP Warszawa mają zróżnicowane ceny. Pojedyncze uprawnienia można zdobyć za ok. 200-300 zł. Cena kompleksowych szkoleń to ok. 600- 700 zł. Szkolenia sep Warszawa często jednak dla kursantów nie wiążą się z żadnymi opłatami, ponieważ są one finansowane przez pracodawców chcących zapewnić swojej kadrze możliwość rozwoju.